SAULĖS LAIKRODŽIŲ TIPAI IR STILIAI
Saulės laikrodžiai – tai kone 5,5 tūkstančio metų skaičiuojantis žmogaus išradimas. Jie yra tikri Žemės pulso rodikliai ir geriausi liudininkai, kad Žemė yra apvali ir ji tikrai sukasi.
Lietuvoje saulės laikrodžiai žinomi nuo XV amžiaus. Viduramžiais jie plito ir kaip dekoratyvinis parkų ar rūmų elementas. Šiandien daugelyje pasaulio šalių saulės laikrodžiai yra tapę gan dažnu solidžių privačių ir visuomeninių pastatų sienų reikšmingu dekoratyviniu akcentu, tokių namų kiemų, taip pat viešųjų erdvių landšafto dizaino prasmingu prabangiu elementu.
Tikslūs saulės laikrodžiai yra skirti ne vien tik estetinei funkcijai tenkinti. Jie projektuojami skaičiuojami įrengimui konkrečioje vietovėje, kad rodytų ir tikrąjį tikslų Žemės vietos, kurioje jie pastatyti, saulės laiką.
Saulės laikrodžių tipai
Yra sukurta daugybė skirtingų saulės laikrodžių skirstymo į atskiras grupes, kurių kiekviena dar skirstoma į daugybę kitų tipų ir kategorijų, variantų. Tačiau visuotinai sutariama, kad saulės laikrodžiai pagal jų plokštumos padėtį matematinio horizonto plokštumos atžvilgiu skirstomi į keturis pagrindinius tipus – horizontalius, pusiaujinius, vertikalius, polinius. PASIRINKITE SAULĖS LAIKRODŽIO TIPĄ SAVO UŽSAKYMUI.
Horizontalūs saulės laikrodžiai
Horizontalūs saulės laikrodžiai, kaip ir pusiaujiniai įrengiami ant lygios horizontalios plokštumos. Jie turi dvi pagrindines dalis: gnomoną (pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio gnomon – „žinąs”), taip vadinamą rodyklę – vertikalią saulės laikrodžio dalį, kuri meta šešėlį ir pagrindą – šešėlius priimančią plokštę. Joje skaičiais, valandinėmis linijomis, ar kitokiais simboliais yra sužymėtos valandos.
Abiejų šių saulės laikrodžių tipų vertikali dalis – gnomonas yra lygiagretus Žemės ašiai, taigi nukreiptas į Šiaurinę žvaigždę. Tačiau, skirtingai nei Horizontalaus laikrodžio esanti visuomet horizontali šešėlius priimanti plokštė, pusiaujinio saulės laikrodžio šis pagrindas yra palenktas kampu, atitinkančiu vietovės geografinę platumą.
Vertikalūs saulės laikrodžiai
Vertikalūs saulės laikrodžiai įrengiami ant į Pietus nukreiptos vertikalios plokštumos. Jie prasmingai puošia prabangių sodybų, rotušių, bažnyčių bokštų ir kitų išskirtinių pastatų pietines sienas. Tokius laikrodžius galima lengvai pastebėti iš toli ir pagal juos žmonės gali sužinoti laiką.
Vertikalų saulės laikrodį sudaro dvi pagrindinės dalys: gnomonas ir šešėlius priimanti plokštuma. Vertikalaus saulės laikrodžio šešėlius priimanti plokštuma yra vertikali, o jo gnomonas apskaičiuotas taip, kad sutaptų su Žemės sukimosi ašimi.
Panoraminiai saulės laikrodžiai dažniausiai yra dideli, ir netgi itin dideli statiniai, kurie įprastai pavadinami monumentaliais saulės laikrodžiais. Jie visuomet būna neįtikėtinų formų konstrukcijos – ir tuo savo išskirtinumu puošia prabangias privačias lauko erdves, miestų ir miestelių aikštes, jų skverus ir parkus. Gyventojai juos mėgsta, nes skirtingai nei įprastas viešasis menas, panoraminiai saulės laikrodžiai iš tikrųjų atlieka dar ir naudingą praktinę funkciją – rodo laiką. Vienas įdomiausių panoraminių saulės laikrodžių žaismingam jo pažinimui – veikiantis žemės lygyje, kai žmogus, stovėdamas tam tikroje vietoje, pats tampa laiko rodykle. Taigi įdomių variantų – jų begalė!
Saulės laikrodžių stiliai
Yra daugybė skirtingų saulės laikrodžių dizaino stilių. Išskiriame pagrindinius ir įvardiname svarbiausiais jų elementus, kad padėtume Jums siekti idealios savo saulės laikrodžio išvaizdos. Daugelio saulės laikrodžių jų pagrindinių konstrukcijos dalių dizaino stiliai būna skirtingi.
O tai reiškia, kad ir Jūs neturėtumėte apsiriboti tik viena konkrečia dizaino stiliaus tendencija. Tačiau prieš pradedant leisti pinigus tikrai verta skirti laiko savo svajonių saulės laikrodžio tinkamiausiems dekoravimo elementams ir dizaino stiliui surasti. PASIRINKITE SAULĖS LAIKRODŽIO STILIŲ SAVO UŽSAKYMUI.
Minimalistinio / Modernaus stiliaus saulės laikrodžiai
Minimalistinis stilius yra labai panašus į modernųjį stilių ir apima būtiniausių dalykų naudojimą siekiant sukurti paprastą ir neperkrautą erdvę. Minimalizmas iškelia formą virš funkcijos. Čia svarbiausias prioritetas – estetika „mažiau yra daugiau“. Ši tendencija mažina elementus iki paprasčiausios formos, kad būtų sukurtos griežtos, ryškios, švarios linijos ir vizualiai ramios erdvės. Tokio dizaino stiliaus saulės laikrodžiuose nerasite jokių įmantrių raštų ir perteklinių ornamentų. Vietoj jų rasite tik tokius elementus, kurie pabrėžia laikrodžio formos ir jo pavidalo paprastumą.
Skirtingai nei minimalizmas, modernizmas pirmenybę teikia daugiau funkcijai, o ne formai. Tai reiškia, kad jei dekoratyvinis saulės laikrodžio elementas neatlieka praktinės funkcijos, jo galima atsisakyti. Šis saulės laikrodžių dizaino stilius dažnai laikomas „plačiu spektru“, nes jame dera įvairūs minimalistiniai, abstraktūs, geometriniai, ryškūs ir drąsūs dekoro elementai.
Klasikinio stiliaus saulės laikrodžiai
Klasicizmas suprantamas kaip klasikinis stilius, kuris taip pat vaizdžiai pavadinamas nesenstančiu. O įprastai žmonės klasikinį dizaino stilių vadina tradiciniu dizaino stiliumi.
Klasikinio stiliaus saulės laikrodžių dizaine akcentuojama simetrija, proporcijos, geometrija ir išdėstytų dalių taisyklingumas. Tokie klasikinio dizaino stiliaus saulės laikrodžiai būna tik kukliai dekoruoti ornamentais. Todėl šio stiliaus saulės laikrodžių išvaizda vizualiai dažnai būna stulbinamai įprasta, apibūdinama net tokiais žodžiais kaip paprastas, prasmingai asketiškas, ikoniškai subtilus ir t.t.
Kaimiškas stilius yra paprastesnė klasikinio stiliaus versija. Jį taip pat galima vadinti sodybos stiliumi. Šis dizaino stilius yra modernaus ar šiuolaikinio dizaino priešingybė. Pačia paprasčiausia apibrėžtimi kaimiškas stilius apibūdina dizainą, kurio elementai yra pačiose natūraliausiose jų būsenose,
Kaimiško dizaino esmė – tai panaudojimas natūraliausių kompozicijos elementų, kurie rodosi net šiurkštoki ir neįtikėtinai pasenę. Dėl šios priežasties, būtent nerūdijantis plienas ir kitoks blizgus šlifuotas metalas yra beveik netinkami kaimiško stiliaus saulės laikrodžių gamybai.
Sodybos dizaino stiliaus saulės laikrodžių gaminimui vis dažniau naudojamas naujoviškas rūdintas plienas, dar įvardijamas kaip kortenas arba Cor-ten® plienas. Jis dėl savo savybių ir aplinkos poveikio aprūdija itin greitai, taip sukurdamas itin tvarų ir ilgaamžį sodrios oranžinės spalvos apsauginį sluoksnį (patiną). Tokio plieno saulės laikrodžiai atrodo puikiai, kadangi jų natūraliai kintantys oranžiniai atspalviai gerai dera su šalia esančių augalų žaluma ir kitų greta esančių lauko elementų spalvomis.
Baroko stilius yra puošnus, prabangus, labai dekoratyvus ir teatrališkas. Esminiai baroko stiliaus bruožai yra sudėtingumas, rafinuotumas, jausmingumas, impulsyvumas, tapybiškos linijos, dinamiškumas. Šiame stiliuje naudojama gausi ir sudėtinga ornamentika.
Siekiant sukelti susižavėjimo ir pagarbos jausmą, tokiai baroko stiliaus Saulės laikrodžių puošybai dažnai naudojamas didžiulis kiekis asimetriškų ornamentinių detalių, pavyzdžiui, stilizuotų lapų, gėlių, cherubinų, žmonių ir gyvūnų figūrų motyvai, paauksuoti apdailos elementai. Taip pat zodiako ženklų atvaizdai ir moto tekstas paauksuotomis raidėmis.
Eklektiško stiliaus saulės laikrodžiai
Eklektiškas stilius sujungia net kelis labai skirtingus stilius į bendrą visumą, temą, kad sukurtų unikalią estetiką – tai, kas geriausia iš visko.
Eklektiškas dizaino stilius – tai jokiu būdu ne atsitiktinis, o tikslingai apgalvotas elementų pasirinkimas, siekiant sukurti labai individualų, gaivų ir gal net šiek tiek avangardistinį įspūdį. Svarbiu eklektiško stiliaus kūrimo principu tampa kontrastas.
Jūsų sukurtas eklektiško dizaino stiliaus saulės laikrodis– tai tarsi Jūsų, kaip meniškos asmenybės pristatymas. Todėl leiskite savo vaizduotei veikti laisvai ir išsilaisvinkite save nuo visų nuobodžių taisyklių, susijusių su tradiciniu dizainu. Smagiai leiskite laiką ir mėgaukitės kurdami savo svajonių saulės laikrodžio dekorą.